Czy to testy dla przyszłych kierowców?

Czy tutaj wykonuje się testy dla przyszłych kierowców? – Niekoniecznie, choć niektóre badania mogą być podobne – odpowiada Elżbieta Kasprowicz, terapeutka widzenia. Jesteśmy na zajęciach w Hubertem, przedszkolakiem z „Bratka”. Hubert właśnie założył okulary 3D, żeby rozwijać widzenie przestrzenne.

Kiedy rodzice powinni zwrócić uwagę, że z widzeniem dziecka coś jest nie tak? Czy wystarczy, że na czerwony mówi niebieski? – Tak, może to być pierwszy sygnał – wyjaśnia Pani Elżbieta.

Kłopot z rozróżnianiem kolorów może mieć podłoże genetyczne – daltonistą mógł być ktoś w najbliższej rodzinie. – Wtedy nie ma rady, nie wyleczymy tego – dodaje terapeutka. – Ale często słabe widzenie kolorów może być spowodowane chorobą. A to już można leczyć.

Kiedy jeszcze wzrok dziecka wymaga spojrzenia specjalisty? – Kiedy na przykład dziecko nie wskazuje przedmiotów, nie interesuje się obrazkami – wylicza Pani Elżbieta. – Albo jak obserwując coś, przekrzywia głowę – może to oznaczać, że próbuje patrzeć tylko jednym, zdrowym okiem.

Rozmawiamy o terapii widzenia, ale ważna jest także profilaktyka: jak nie zepsuć dziecku wzroku? – Nie przesadzać z komputerem – podkreśla terapeutka. – Kiedy dziecko ma kłopot z nagłą zmianą patrzenia z bliży w dal, to już wiadomo, że mogło za długo czasu spędzać przed monitorem.

No tak, ale przecież nie wyrzucimy komputerów z domu?

– Można wykorzystać komputer, czy smartfon do ćwiczenia wzroku dziecka. Ważne, aby dostęp do monitorów był pod kontrolą i był limitowany. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku – zaznacza Pani Elżbieta.

Terapię widzenia w Przedszkolu Niepublicznym „Bratek” w Olsztynie prowadzi Elżbieta Kasprowicz, między innymi tyflopedagog, terapeuta widzenia. Od ponad 20 lat diagnosta i terapeuta w poradni psychologiczno – pedagogicznej, a także od wielu lat terapeuta widzenia dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną już od pierwszego roku życia dziecka.

Jeśli obserwujesz trudności wzrokowe u dziecka i chcesz rozwijać umiejętności posługiwania się wzrokiem, a tym samym zwiększać skuteczność wykorzystywania widzenia w codziennym funkcjonowaniu dziecka – zapraszamy.

Telefon: 504 604 125

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *