Dysleksja

Co to jest dysleksja?Jest to zaburzenie występujące u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, polegające na specyficznych trudnościach w nauce czytania, pisania, liczenia. U takich dzieci występuje dysproporcja między inteligencją (są bystre, myślą i rozumieją prawidłowo), a tym, że napotykają na niezrozumiałe trudności z wymienionymi umiejętnościami. Istnieje kilka postaci dysleksji i mogą one występować łącznie lub osobno:

dysleksja rozwojowa – objawiająca się trudnościami w czytaniu

dysortografia – czyli trudności w opanowaniu poprawnej pisowni (w tym częste popełnianie błędów ortograficznych)

dysgrafia – to brzydkie, często nieczytelne pismo

dyskalkulia – czyli trudności matematyczne

Dysleksja jest to niezawinione i niezależne od dziecka zaburzenie – uwarunkowane  dziedzicznie uszkodzeniami z okresu ciąży, porodu i pierwszych miesięcy życia, zaburzeniami hormonalnymi w życiu płodowym (zwłaszcza u chłopców). Jej przyczyną jest opóźniony rozwój mowy, brak dominacji jednej ze stron ciała, zaburzenia w postrzeganiu wzrokowym, ruchowym, słuchowym, nieprawidłowe funkcjonowanie uwagi, pamięci czy zaburzenia orientacji w przestrzeni.

Co robić, kiedy podejrzewamy dysleksję u dziecka?

Dysleksji nie da się całkowicie wyeliminować, ale jej objawy można w znacznym stopniu złagodzić. Ważna jest samodzielna praca z dzieckiem, powinna ona polegać na zachęcaniu dziecka do rysowania, czytania, zabaw manipulacyjnych (np. puzzle), nauki wierszyków, piosenek, wykonywania zabaw i czynności ruchowych.

Zapraszamy na badanie dysleksji.

Koszt 500 zł.